Skip to content

470-472 E 25th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Aug 3, 2015

Property Information

Block3313
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,109
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,300
18%
Improvement Value:$179,000
82%
Total Assessment$217,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,071+3.9%
2024$10,654+9.5%
2023$9,726+7.2%
2022$9,072+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft3,109DeedBook 2701, Page 41

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook Q110, Page 439