Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
512-516 E 23rd StPaterson, NJ 07514
Last Sale Date
Sep 30, 1997
Property Information
Block3315
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class45
Description2 F 3G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,772
Acreage0.17
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$45,900
19%
Improvement Value:$195,700
81%
Total Assessment$241,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $12,060 | +4.0% |
| 2024 | $11,596 | +9.8% |
| 2023 | $10,564 | +7.4% |
| 2022 | $9,837 | +3.2% |
Property History
No events match the selected filters.