Skip to content

521 Madison AvePaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Dec 22, 2009

Property Information

Block3316
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 B
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,012
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,800
10%
Improvement Value:$140,500
90%
Total Assessment$156,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,963+3.9%
2024$7,663+9.5%
2023$6,996+7.2%
2022$6,526+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft2,012DeedBook 1870, Page 216

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook R116, Page 387