Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
525-527 Madison AvePaterson, NJ 07514
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 16, 2025
Property Information
Block3316
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,296
Acreage0.08
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$19,200
13%
Improvement Value:$132,000
87%
Total Assessment$151,200
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $7,704 | +3.9% |
| 2024 | $7,413 | +13.7% |
| 2023 | $6,518 | +7.5% |
| 2022 | $6,063 | +3.4% |
Property History
No events match the selected filters.