Skip to content

577 Madison Ave(Unit C0002)Paterson, NJ 07514

Built 2010

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Sep 11, 2024

Property Information

Block3403
Lot20
QualifierC0002
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO #2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,000
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
14%
Improvement Value:$118,200
86%
Total Assessment$138,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,041+3.9%
2024$6,776+9.5%
2023$6,186+7.2%
2022$5,770+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,000DeedBook 4785, Page 100Recorded10/15/2024

Property Sale

Sale
$138,180
DeedBook D2274, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 2010