Skip to content

577 Madison Ave(Unit C0005)Paterson, NJ 07514

Built 2010

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jan 31, 2024

Property Information

Block3403
Lot20
QualifierC0005
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO #5
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,000
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
14%
Improvement Value:$120,800
86%
Total Assessment$140,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,174+3.9%
2024$6,903+9.5%
2023$6,302+7.2%
2022$5,878+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,000DeedBook 4660, Page 164

Property Sale

Sale
$178,200
DeedBook D2104, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 2010