Skip to content

628-630 E 24th StPaterson, NJ 07514

Commercial

Last Sale Price
$4,000,000
Last Sale Date
Mar 18, 2024

Property Information

Block3414
Lot16

Zoning---
Sq Footage3,760
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,800
13%
Improvement Value:$299,400
87%
Total Assessment$344,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,537+3.9%
2024$16,876+9.5%
2023$15,406-16.8%
2022$18,516+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$4,000,000

To:

Sq Ft3,760DeedBook 4748, Page 33

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 3484, Page 214

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook F117, Page 93