Skip to content

607 E 23rd StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$488,000
Last Sale Date
Dec 19, 2022

Property Information

Block3414
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,607
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,200
21%
Improvement Value:$161,800
79%
Total Assessment$205,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,445+3.9%
2024$10,051+9.5%
2023$9,176+7.2%
2022$8,559+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$488,000

To:

Sq Ft2,607DeedBook 4462, Page 186

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,607DeedBook 3484, Page 278Recorded1/4/2019

Property Sale

Sale
$154,500
DeedBook D2200, Page 284

Property Sale

SaleMulti
$425,000
DeedBook D1269, Page 256