Skip to content

465 Hamilton AvePaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 9, 2025

Property Information

Block3416
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,273
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,800
23%
Improvement Value:$134,100
77%
Total Assessment$173,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,860+3.9%
2024$8,526+9.5%
2023$7,784+7.2%
2022$7,260+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,273DeedBook 4883, Page 121

Property Sale

Sale
$290,000

To:

DeedBook 4791, Page 112Recorded10/23/2024

Property Sale

Sale
$122,000

From:

To:

DeedBook 2756, Page 67Recorded1/15/2016