Skip to content

461 Hamilton AvePaterson, NJ 07514

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2025

Property Information

Block3416
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F 3G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$31,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,620+3.9%
2024$1,559+9.5%
2023$1,423+7.2%
2022$1,328+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,000

To:

DeedBook 4498, Page 254

Property Sale

Sale
$27,500

From:

To:

DeedBook 3530, Page 242Recorded3/8/2019