Skip to content

611-613 Madison AvePaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$311,000
Last Sale Date
Jun 4, 2021

Property Information

Block3420
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,693
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,000
9%
Improvement Value:$177,000
91%
Total Assessment$194,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,884+3.9%
2024$9,512+9.5%
2023$8,683+7.2%
2022$8,100+3.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$311,000

To:

Sq Ft2,693DeedBook 4055, Page 219

Property Sale

Sale
$266,000

From:

To:

DeedBook 3092, Page 73Recorded7/10/2017

Property Sale

Sale
$473,198
DeedBook D2835, Page 218

Property Sale

SaleMulti
$379,500
DeedBook D1745, Page 285

Property Sale

SaleMulti
$379,500
DeedBook D1613, Page 164

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook Z153, Page 36