Skip to content

288 12th Avenue(Unit C003)Paterson, NJ 07514

Built 1935

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 20, 2025

Property Information

Block3420
Lot3
QualifierC003
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description718 SF 2 BDRM
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage718
Acreage3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$6,300
10%
Improvement Value:$56,100
90%
Total Assessment$62,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,179+3.9%
2024$3,059+9.5%
2023$2,793+7.2%
2022$2,605+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1935