Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
629-643 E 19th StPaterson, NJ 07514
Last Sale Date
May 24, 1983
Property Information
Block3422
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description1 B
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage20,000
Acreage0.46
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$430,000
38%
Improvement Value:$701,400
62%
Total Assessment$1,131,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $57,645 | +3.9% |
| 2024 | $55,473 | +9.5% |
| 2023 | $50,641 | +7.2% |
| 2022 | $47,236 | +8.2% |
Property History
No events match the selected filters.