Skip to content

181-183 Godwin Avenue(Unit C004)Paterson, NJ 07501

Built 1930

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jun 14, 2021

Property Information

Block3506
Lot33
QualifierC004
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description438 SF 1 BDRM
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage438
Acreage4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$5,000
9%
Improvement Value:$52,200
91%
Total Assessment$57,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,914+3.9%
2024$2,805+9.5%
2023$2,560+7.2%
2022$2,388+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft438DeedBook 4078, Page 82

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook D3512, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1930