Skip to content

28-32 East 17th St(Unit C006)Paterson, NJ 07524

Built 1940

Last Sale Date
Aug 2, 2018

Property Information

Block2203
Lot11
QualifierC006
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description418 SF 1 BDRM
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage418
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$5,500
12%
Improvement Value:$39,400
88%
Total Assessment$44,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,288+3.9%
2024$2,201+9.5%
2023$2,010+7.2%
2022$1,875+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940