Skip to content

405-413 BroadwayPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Apr 3, 2009

Property Information

Block3511
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 C&B
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage14,412
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$430,000
37%
Improvement Value:$717,200
63%
Total Assessment$1,147,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$58,450+3.9%
2024$56,247+9.5%
2023$51,349+7.2%
2022$47,896+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft14,412DeedBook 1754, Page 298