Skip to content

107-111 Spruce StPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Sep 30, 2009

Property Information

Block5203
Lot1

Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage14,981
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$168,800
13%
Improvement Value:$1,145,200
87%
Total Assessment$1,314,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$66,948+3.9%
2024$64,425+9.5%
2023$58,815+7.2%
2022$54,860+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000

To:

Sq Ft14,981DeedBook 1828, Page 77

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook U115, Page 148