Skip to content

137 Godwin AvePaterson, NJ 07501

Built 2006

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Jan 10, 2025

Property Information

Block3515
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,060
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,200
7%
Improvement Value:$273,800
93%
Total Assessment$295,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,030+117.3%
2024$6,918+9.5%
2023$6,316+7.2%
2022$5,891-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft2,060DeedBook 4836, Page 38

Property Sale

Sale
$469,000

To:

DeedBook 4328, Page 151Recorded6/10/2022

Property Sale

Sale
$26,824

To:

DeedBook D3260, Page 202

Property Sale

Sale
$26,824

From:

To:

DeedBook D3091, Page 75Recorded7/10/2017

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook D1730, Page 17

Property Sale

Sale
$185,000

To:

DeedBook D1384, Page 230

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook D1359, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$40,000

To: