Skip to content

102-104 12th AvePaterson, NJ 07501

Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 20, 2020

Property Information

Block3515
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F 2G
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage5,904
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,500
24%
Improvement Value:$340,100
76%
Total Assessment$447,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,805+3.9%
2024$21,946+9.5%
2023$20,035+7.2%
2022$18,687+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook D2293, Page 31

Property Sale

Sale
$464,000
DeedBook D2163, Page 39

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook D1258, Page 51