Skip to content

37-39 Mary StPaterson, NJ 07503

Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 26, 2026

Property Information

Block5506
Lot18

Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage5,852
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,800
9%
Improvement Value:$502,200
91%
Total Assessment$550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,023-35.9%
2024$43,705+9.5%
2023$39,899+7.2%
2022$37,216+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

SaleMulti
$1,250,000

From:

To:

Sq Ft5,852DeedBook 2376, Page 186Recorded10/1/2013

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

SaleMulti
$75,000

From:

To:

DeedBook 2340, Page 56Recorded7/17/2013

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$1,725,000

To:

DeedBook D1529, Page 8

Property Sale

Sale
$1,725,000
DeedBook D783, Page 231

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Property Sale

Sale
$45,000

To: