Skip to content

138 Governor StPaterson, NJ 07501

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 7, 2020

Property Information

Block3603
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,156
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,500
14%
Improvement Value:$185,000
86%
Total Assessment$214,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,929+3.9%
2024$10,517+9.5%
2023$9,601+7.2%
2022$8,955+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook OT155, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1997