Skip to content

38 12th Avenue(Unit C002)Paterson, NJ 07501

Built 1930

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Sep 25, 2025

Property Information

Block3604
Lot3
QualifierC002
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description964 SF 3 BDRM
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage964
Acreage2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$8,300
11%
Improvement Value:$68,300
89%
Total Assessment$76,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,903+3.9%
2024$3,756+9.5%
2023$3,429+7.2%
2022$3,198+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft964DeedBook 4984, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1930