Skip to content

44-48 12th AvePaterson, NJ 07501

Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 5, 2023

Property Information

Block3604
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage19,797
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$161,300
13%
Improvement Value:$1,077,600
87%
Total Assessment$1,238,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$63,122+3.9%
2024$60,743+9.5%
2023$55,453+7.2%
2022$51,724+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,959,180

From:

To:

DeedBook 3190, Page 61Recorded11/20/2017

Property Sale

Sale
$980,000

From:

To:

DeedBook D2783, Page 8Recorded3/2/2016

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook D2208, Page 100

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook D1516, Page 79

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook D981, Page 136