Skip to content

2 12th AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
May 15, 2019

Property Information

Block3605
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,296
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,000
7%
Improvement Value:$248,200
93%
Total Assessment$267,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,614+3.9%
2024$13,101+9.5%
2023$11,960+7.2%
2022$11,156+9.6%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft2,296DeedBook 3589, Page 215

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook D1365, Page 76