Skip to content

10 12th AvePaterson, NJ 07501

Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Mar 30, 2021

Property Information

Block3605
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,844
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,800
12%
Improvement Value:$147,100
88%
Total Assessment$167,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,555+3.9%
2024$8,232+9.5%
2023$7,515+7.2%
2022$7,010+4.0%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-013568-25

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,844DeedBook 4043, Page 14

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook D1303, Page 257