Skip to content

201-203 Summer StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2025

Property Information

Block3608
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2.5F
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,820
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,800
10%
Improvement Value:$288,500
90%
Total Assessment$322,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,421+3.9%
2024$15,802+9.5%
2023$14,426+7.2%
2022$13,456+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$469,000

To:

Sq Ft3,820DeedBook 4137, Page 123Recorded9/23/2021