Skip to content

247 Van Houten StPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$2,700,000
Last Sale Date
Feb 19, 2015

Property Information

Block4303
Lot12

Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$83,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,234+3.9%
2024$4,074+9.5%
2023$3,720+7.2%
2022$3,469+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,700,000

To:

DeedBook 2595, Page 277

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook D2209, Page 286

Property Sale

SaleMulti
$475,000
DeedBook D2110, Page 272

Property Sale

SaleMulti
$475,000
DeedBook D1105, Page 140