Skip to content

191-197 Broadway(Block 3614 Lot 7)Paterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 2025

Property Information

Block3614
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 B
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage12,300
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$166,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$52,173+3.9%
2024$50,207+9.5%
2023$45,834+7.2%
2022$42,752+4.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,000,000

To:

Sq Ft12,300DeedBook 4787, Page 279

Property Sale

Sale
$883,000
DeedBook D722, Page 271