Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
49 Tyler StPaterson, NJ 07501
Last Sale Date
Jul 10, 2017
Property Information
Block3703
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage2,500
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$20,000
10%
Improvement Value:$180,000
90%
Total Assessment$200,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $11,209 | +3.9% |
| 2024 | $10,787 | -9.7% |
| 2023 | $11,951 | -9.2% |
| 2022 | $13,164 | +1.1% |
Property History
No events match the selected filters.