Skip to content

135-151 BroadwayPaterson, NJ 07501

Last Sale Date
Jun 1, 2015

Property Information

Block3709
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1CB
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage2,861
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$778,300
66%
Improvement Value:$401,700
34%
Total Assessment$1,180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$60,121+3.9%
2024$57,855+9.5%
2023$52,817+7.2%
2022$49,265+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$780,000
DeedBook A159, Page 241