Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
85 BroadwayPaterson, NJ 07505
Last Sale Date
Oct 15, 1997
Property Information
Block3709
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description2 CB
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage3,458
Acreage0.04
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$89,300
30%
Improvement Value:$204,900
70%
Total Assessment$294,200
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $14,989 | +3.9% |
| 2024 | $14,425 | +9.5% |
| 2023 | $13,168 | +7.2% |
| 2022 | $12,283 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.