Skip to content

83 BroadwayPaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Sep 9, 2021

Property Information

Block3709
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4 B
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage9,100
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,600
17%
Improvement Value:$544,700
83%
Total Assessment$656,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,438+3.9%
2024$32,178+9.5%
2023$29,376+7.2%
2022$27,401+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000

To:

Sq Ft9,100DeedBook 4190, Page 81

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook D615, Page 207