Skip to content

7-11 Fair StPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$899,000
Last Sale Date
May 9, 2019

Property Information

Block3711
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage18,000
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,800
20%
Improvement Value:$1,116,700
80%
Total Assessment$1,404,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$71,559+3.9%
2024$68,863+9.5%
2023$62,865+7.2%
2022$58,638+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$899,000

To:

Sq Ft18,000DeedBook 3585, Page 97

Property Sale

SaleMulti
$169,000
DeedBook U139, Page 87