Skip to content

50 Washington StPaterson, NJ 07501

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 22, 2024

Property Information

Block3711
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage5,640
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,200
30%
Improvement Value:$208,100
70%
Total Assessment$299,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,249+3.9%
2024$14,675+9.5%
2023$13,397+7.2%
2022$12,496+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft5,640DeedBook 4056, Page 151