Skip to content

720-722 E 25th StPaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Apr 25, 2017

Property Information

Block3821
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,520
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
29%
Improvement Value:$153,200
71%
Total Assessment$215,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,964+3.9%
2024$10,551+9.5%
2023$9,632+7.2%
2022$8,985+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft3,520DeedBook 3043, Page 247

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook D2944, Page 150