Skip to content

345-349 Park AvePaterson, NJ 07504

Apartment

Last Sale Price
$463,098
Last Sale Date
Jan 15, 2016

Property Information

Block3821
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 B
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage8,754
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
12%
Improvement Value:$564,900
88%
Total Assessment$643,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,771+3.9%
2024$31,536+9.5%
2023$28,790+7.2%
2022$26,854+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$463,098

To:

Sq Ft8,754DeedBook 2813, Page 150

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook D1183, Page 182