Skip to content

667 E 27th StPaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 2, 2023

Property Information

Block3824
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,196
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,300
29%
Improvement Value:$167,900
71%
Total Assessment$236,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,034+3.9%
2024$11,581+9.5%
2023$10,572+7.2%
2022$9,861+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,196DeedBook 4536, Page 140

Property Sale

Sale
$179,000

From:

To:

DeedBook 3265, Page 198Recorded3/12/2018

Property Sale

SaleMulti
$470,000
DeedBook D1304, Page 122