Skip to content

776 E 22nd StPaterson, NJ 07513

Last Sale Price
$337,000
Last Sale Date
Jun 2, 2005

Property Information

Block3902
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,444
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,900
23%
Improvement Value:$198,000
77%
Total Assessment$255,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,038+3.9%
2024$12,547+9.5%
2023$11,454+7.2%
2022$10,684+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$337,000

To:

Sq Ft3,444DeedBook 1017, Page 41

Property Sale

Sale
$249,000

To: