Skip to content

739 E 26th StPaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$309,900
Last Sale Date
May 8, 2006

Property Information

Block3909
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,944
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,500
30%
Improvement Value:$117,400
70%
Total Assessment$166,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,504+3.9%
2024$8,183+9.5%
2023$7,470+7.2%
2022$6,968+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$309,900

To:

Sq Ft1,944DeedBook 1250, Page 111