Skip to content

830 E 24th StPaterson, NJ 07513

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jan 31, 2018

Property Information

Block3916
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,650
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
26%
Improvement Value:$146,100
74%
Total Assessment$196,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,001+3.9%
2024$9,625+9.5%
2023$8,786+7.2%
2022$8,196+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,650DeedBook 3259, Page 249

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook D733, Page 154