Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
35-37 18th AvePaterson, NJ 07513
Last Sale Date
Sep 24, 2001
Property Information
Block3918
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,114
Acreage0.11
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$64,100
30%
Improvement Value:$150,600
70%
Total Assessment$214,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $10,939 | +3.9% |
| 2024 | $10,527 | +9.5% |
| 2023 | $9,610 | +7.2% |
| 2022 | $8,964 | +3.2% |
Property History
No events match the selected filters.