Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
814-816 E 22nd StPaterson, NJ 07513
Last Sale Date
Sep 27, 1989
Property Information
Block3918
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,040
Acreage0.08
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$55,800
26%
Improvement Value:$160,900
74%
Total Assessment$216,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $11,041 | +3.9% |
| 2024 | $10,625 | +9.5% |
| 2023 | $9,699 | +7.2% |
| 2022 | $9,047 | +3.3% |
Property History
No events match the selected filters.