Skip to content

177 E 21st StPaterson, NJ 07513

Built 1908

Last Sale Date
Dec 6, 2000

Property Information

Block3918
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,198
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,900
20%
Improvement Value:$239,000
80%
Total Assessment$296,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,127+3.9%
2024$14,557+9.5%
2023$13,289+7.2%
2022$12,396+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1908