Skip to content

159 E 21st StPaterson, NJ 07513

Last Sale Date
Aug 3, 2015

Property Information

Block3918
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,972
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,800
22%
Improvement Value:$196,700
78%
Total Assessment$251,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,814+3.9%
2024$12,331+9.5%
2023$11,257+7.2%
2022$10,500+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$176,000

To:

Sq Ft2,972DeedBook 2676, Page 232

Property Sale

SaleMulti
$176,000
DeedBook D1899, Page 244

Property Sale

SaleMulti
$405,000
DeedBook D1146, Page 116