Skip to content

619 Market StPaterson, NJ 07513

Built 1912

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Nov 27, 2019

Property Information

Block4004
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,000
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,700
18%
Improvement Value:$187,400
82%
Total Assessment$228,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,622+3.9%
2024$11,184+9.5%
2023$10,210+7.2%
2022$9,523+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft3,000DeedBook 3735, Page 238

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft3,000DeedBook 3549, Page 218Recorded4/3/2019

Property Sale

SaleMulti
$149,000
DeedBook D2230, Page 101

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook D1178, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1912