Skip to content

853 E 24th StPaterson, NJ 07513

Last Sale Date
Mar 2, 2020

Property Information

Block4005
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.7 F2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,119
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,300
30%
Improvement Value:$103,500
70%
Total Assessment$148,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,331+4.0%
2024$7,046+9.9%
2023$6,410+7.5%
2022$5,962+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0