Skip to content

86-88 N 4th StPaterson, NJ 07522

Last Sale Date
Jan 24, 2019

Property Information

Block409
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,474
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
23%
Improvement Value:$124,700
77%
Total Assessment$162,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,279+3.9%
2024$7,967+9.5%
2023$7,274+7.2%
2022$6,784+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

DeedBook 2463, Page 68Recorded5/1/2014