Skip to content

88-90 N 4th StPaterson, NJ 07522

Last Sale Price
$586,000
Last Sale Date
Apr 26, 2024

Property Information

Block409
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,892
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,800
25%
Improvement Value:$113,400
75%
Total Assessment$151,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,704+3.9%
2024$7,413+9.5%
2023$6,768+7.2%
2022$6,313+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$586,000

To:

Sq Ft1,892DeedBook 4705, Page 121

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

DeedBook 3136, Page 247Recorded9/7/2017

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook D1743, Page 212

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook D495, Page 249