Skip to content

104 N 4th StPaterson, NJ 07522

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 21, 2023

Property Information

Block409
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,112
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,900
27%
Improvement Value:$87,700
73%
Total Assessment$119,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,094+3.9%
2024$5,864+9.5%
2023$5,353+7.2%
2022$4,993+8.8%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,112DeedBook 4632, Page 85

Property Sale

Sale
$145,000
Sq Ft1,112DeedBook 3638, Page 284Recorded8/21/2019

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2386, Page 209Recorded10/22/2013

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook D1609, Page 278

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook D1395, Page 240

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook D1299, Page 25