Skip to content

409 Market StPaterson, NJ 07501

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 2025

Property Information

Block4101
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2 F
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,034
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,500
17%
Improvement Value:$183,100
83%
Total Assessment$219,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,189+3.9%
2024$10,767+9.5%
2023$9,829+7.2%
2022$9,168+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft2,034DeedBook 1884, Page 291

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook D1884, Page 291

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook D1412, Page 186

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook D1191, Page 100